Site Overlay

Lanová dráha Tarzánia

Ak majú vaše deti radi lozenie na lanách v korunách stromov, tento výlet bude pre vás to pravé. Celkový počet kilometrov pri ceste tam a späť môže byť takmer 70 km. Ak je to pre vás priveľa, je možné časť cesty absolvovať osobným vlakom s cyklovagónom. Potom by celková trasa nemala presiahnuť 50 km.

Vyrážame opäť z Jablonového. Prvý úsek cesty nie je veľmi príjemný, lebo sa potrebujeme dostať do Lozorna. Ak nechcete ísť po hlavnej ceste, môžete sa do Lozorna dostať poľnou alebo lesnou cestou, ale v tom prípade počítajte s istým zdržaním, keďže po lesných cestách sa ide pomalšie a sú zachádzkou. Z Lorozna je potrebné aj tak prejsť do Zohoru a tento úsek sa už obísť vedľajšími cestami nedá, keďže je potrebné prejsť ponad diaľnicu. Ak sa chcete tomuto úseku úplne vyhnúť, je možné ísť smer Bio farma Stupava cez lúky, prejsť okolo farmy (dobré miesto na obed a odpočinok) a lesnou cestou prísť do Stupavy. Zo Stupavy potom vedie cyklocesta k rieke Morava. V tomto úseku sa môžete napojiť už na trasu vedúcu do Devínskej Novej Vsi k cyklomostu Slobody, kde sa lanová dráha nachádza.

My sme však chceli ísť čo najdlhší úsek popri rieke Morava, tak sme sa z Lozorna vydali do Zohoru. Pri kostole sme odbočili doprava na cyklocestu vedúcu do Vysokej pri Morave. Je to veľmi príjemná asfaltka vedúca pomedzi polia a s minimálnou premávkou, ktorá vás privedie priamo do Vysokej pri Morave. Napojili sme sa na hlavnú cestu vedúcu cez dedinu a na zákrute sme odbočili vpravo k hrádzi a k pohostinstvu. Tu sme si kúpili niečo na pitie a pokračovali sme ďalej už po hrádzi. Po pravej ruke sú štrkové jamy zaliate vodou a po ľavej strane sú kopy nahromadeného štrku. Cesta pokračuje po hrádzi, ktorej povrch je už veľmi rozbitý a zarastený trávou, ale stále dobre zjazdný. Na konci hrádze sa dajte vpravo na asfaltku, ktorá vedie cez lužný les. Cesta cezeň je veľmi pekná, vidno tu zaplavené časti s mokraďami a bačorinkami, s popadanými stromami a vodnými rastlinami. Postupne vás cesta vyvedie von z lesa na záplavové lúky, na ktorých v čase našej cesty kvitli nádherné zvončeky. Na tomto území sa nachádza veľa zaujímavého kvetenstva, v hojnom počte tu môžete vidieť aj bociany.

V daždivom období sa často stáva, že je táto cyklocesta zaliata vodou. Vtedy je možné ju obísť zo Zohora okolo skládky po poľnej a už takmer rozpadnutej asfaltke, ktorá vás privedie na spojnicu cyklocesty zo Stupavy a z Vysokej pri Morave. V tomto bode sa môžete rozhodnúť (aj podľa stavu rieky Morava), či pôjdete po hornej asfaltke popri záhradách, alebo po spodnej cykloceste vedúcej cez lúky. Horná cesta je priamou cestou k cyklobufetu, kde je možné sa aj najesť.

My sme išli spodnou cestou, ktoré je rozhodne zaujímavejšia s mokraďami a bocianími hniezdami na bývalých elektrických stĺpoch. Oboma cestami sa dostanete priamo k Mostu slobody, vedľa ktorého sa nachádza bufet, v ktorom sa kupuje vstupné na lanovú dráhu Tarzánia. Sú tu dve lanové dráhy, pre deti pod 150 cm a pre deti vyššie ako 150 cm. Horná dráha ma veľa zlaňovacích úsekov, čo nášho Filipa veľmi bavilo. Mladší Vilko sa musel uspokojiť so spodnou dráhou, keďže ešte nedorástol na potrebných 150 cm. Obsluha deťom všetko vysvetlila a adrenalínová zábava sa mohla začať. Pokiaľ však prídete do Tarzánie po daždi, môže sa stať, že vás na hornú dráhu z bezpečnostných dôvodov nepustia.

Pri Moste slobody je pamätník obetiam komunistického režimu, ktoré zahynuli pri pokuse o prechod hranice. Sú tam aj zvyšky ostnatého drôtu popri ktorom sme ako deti zo základnej školy kráčali, keď sme išli na výlet z Devínskej Novej Vsi na hrad Devín. Pamätám si, ako sme si popri ňom veselo vykračovali a pozorovali bociany v hniezdach. Vôbec nemám v pamäti stopu, či nám vôbec napadlo skúmať, prečo tu takýto plot vlastne stojí.

Pre deti sú tu tiež preliezačky a sú tu aj altánky s lavičkami, kde si môžete posedieť v prípade, keď ešte nenastala invázia komárov. Inak v DNV je jedna výborná kaviareň so skvelou zmrzlinou, výbornými koláčmi a sendvičmi. Je to kúsok ďalej od hrádze a treba zájsť medzi rodinné domy nad sídliskom, ale stojí to za to. Nájdete ju na Bridlicovej 6270 a viac info je na ich web stránke Favor.it.

Keď sa deti pozabávali, bol čas na cestu domov. Je možné ísť priamou cestou na Zohor okolo skládky (je kratšia, ako keď sa ide cez Vysokú pri Morave), alebo sa môžete do Zohoru priblížiť vlakom (sú to dve zastávky). Cesta ako taká nie je náročná, celá vedie po rovine. Škoda len, že medzi Zohorom a Jablonovým nie je vybudovaná poriadna a hlavne mimo hlavnej cesty vedúca cyklocesta. Rozhodne by to prospelo ako cyklistom, tak aj vodičom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *