Site Overlay

Z Jablonového za kúpaním

Tipy na cyklovýlety za kúpaním na Kamennom mlyne a v Plaveckom Štvrtku

Tento výlet vám bude trvať asi 30 minúť, s deťmi treba počítať s minimálne 1 hodinou. Cesta začína vo vojenských lesoch za bývalým JRD. Hneď za rampou sa dajte doľava, pôjdete okolo senníka a horárne, tú budete mať po ľavej ruke, senník po pravej. Držte sa stále hlavnej cesty, nikde neodbočujte. Cesta je miestami piesčitá, takže niektoré úseky budete musieť prekonať pešo. Inak je to veľmi príjemná lesná cesta, počas slnečných dní oceníte jazdu pod korunami stromov. Keď prídete na lesnú križovatku, dajte sa doprava smerom na zvernicu a k diaľnici. Cesta vľavo by vás zaviedla do Lozorna. Pokračujte ďalej až k prídete k horárni a k nadjazdu ponad diaľnicu D2. Za nadjazdom zabočte doľava, prejdete asi 100-200 km po hlavnej ceste vedúcej z Bratislavy do Malaciek. Pri odpočívadle Kamenný mlyn je biobazén Borovica https://www.kamennymlyn.sk/bio-bazen-a-sport/, platba je možná len v hotovosti. Je to veľmi príjemný areál, s detským aj plaveckým bazénom, preliezačkami pre deti. Je tu veľa stromov, takže sa dá nájsť aj miesto v tieni.

Ak preferujete prírodné vodné plochy, tak môžete pokračovať do Plaveckého Štvrtku, kde je veľmi pekné kúpanie v pieskovni. Jazero je obklopené borovicovými lesmi, takže opäť nie je problém nájsť tienisté miesto. Sú tu pieskové pláže, aj časti s plytšou vodou na hranie pre deti. K jazeru sa môžete dostať 2 spôsobmi . Za diaľničným nadjazdom sa dáte doprava a po hlavnej ceste prejdete cca 1 km a následne odbočíte vľavo do dediny Plavecký Štvrtok. Za železničným priecestím odbočte opäť doľava a pokračujte okolo rodinných domov stále rovno, až prídete k lesíku pred jazerom. Ak sa chcete vyhnúť jazde po hlavnej ceste, môžete pri Kamennom mlyne prejsť krížom cez cestu a poza samotnú budovu mlyna prejsť lesíkom k poľu, kde je poľná cesta vedúca k prechodu cez koľaje. Po ich prejdení odbočte vpravo a pokračujte stále rovno, jazero budete mať po svojej ľavej ruke.

Tip na kúpanie na kúpalisku v Malackách

Pred nedávnom sme si deťmi prešli túto trasu. Cieľom bolo nájsť cestu do Malaciek, ktorá povedie úplne mimo hlavných ciest. Cestu sme objavili a vyústila pri malackom kúpalisku. Začiatok cesty je vo vojenských lesoch za bývalým JRD. Prejdete cez rampu a pokračujete stále rovno po hlavnej ceste, tento úsek má asi 12 km. Na konci cesty budete križovať hlavnú cestu Malacky – Pernek, následne pokračujte asi 100 m po štrkovej ceste. Na prvej odbočke sa dajte doľava do lesa, po piesčitej ceste sa dostanete k rázcestiu s tromi lesnými cestami. Dajte sa na cestu vedúcu vľavo až prídete na makadamovú cestu vedúcu popri výjazde na diaľnicu. Táto cesta je zvodidlami oddelená od hlavnej cesty, takže je pre deti bezpečná. Pokračujte po nej až k ďalšiemu rázcestiu, kde odbočíte doľava k drevenému mostíku ponad potok a ďalej popod diaľnicu. Pred samotným prechodom popod diaľnicu odporúčam zísť z bicyklov, lebo cesta vedie popri kanáli s vodou a miesto na prejazd je pomerne úzke. Za podchodom pokračujte stále rovno po úzkej poľnej cestičke vedúcej cez lúku, ktorá vyústi pri záhradkárskej osade. Pri prvej odbočke sa dajte vľavo, prídete do novej štvrte s rodinnými domami. Pokračujte stále rovno, cesta vás zavedie ku kúpalisku. V areáli kúpaliska je aj tobogan a preliezačky pre deti (http://www.adhocmalacky.sk/letne-kupalisko/#). Celkový počet kilometrov je približne 30, treba počítať asi 1 a pol hodiny na jednu cestu.

Kvalitu vody na prírodných plochách a kúpaliskách si môžete overiť na web stránke Úradu verejného zdravotníctva SR – http://www.uvzsr.sk.

Príjemné kúpanie a veľa spoločných zážitkov na bicykloch prajem.

Monika Straková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *